Головна » Статті » Новини

ОСББ реалізувало металеві труби: чи оподатковувати отриманий дохід

? Ліквідували підприємство тепломережі та всім рекомендували перейти на індивідуальне опалення (електричне, газове). На загальних зборах ОСББ було вирішено вирізати в підвалі труби для водопостачання й опалення та здати на металобрухт. Кошти плануємо зарахувати на поточний рахунок ОСББ і використовувати на поточні потреби. Чи потрібно оподатковувати отриманий від реалізації металобрухт?

ВІДПОВІДЬ: Це питання варто розглянути в такому аспекті: чи є дохід отриманий від реалізації металобрухту, об’єктом обкладення податком на прибуток.

Відповідно до пп. 133.4.6 ПКУ, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі — ОСББ) є неприбутковою організацією.

Неприбуткові організації не є платниками податку на прибуток, якщо вони згідно з пп. 133.4.1 ПКУ відповідають одночасно таким вимогам:

  • ОСББ утворене та зареєстроване в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
  • установчі документи ОСББ містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування ЄСВ), членів органів управління й інших пов’язаних із ними осіб;
  • ОСББ унесено контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Зверніть увагу! Не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених пп. 133.4.2 ПКУ. Тому доходи (прибутки) ОСББ можуть використовуватися лише для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) і напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Серед них і виплати неприбуткової організації на користь засновників (учасників), працівників, членів такої організації (у т.ч. на підставі цивільно-правового договору), якщо такі витрати є фінансуванням видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) і напрямів діяльності, визначених установчими документами такої неприбуткової організації (див. лист ДФС від 13.01.2017 р. № 542/6/99-99-13-02-03-15).

Далі з’ясуймо, які види доходів може отримувати ОСББ, на що їх витрачати, а також чи може розпорядитися ОСББ трубами з підвалу, які не використовуються, але є по суті спільним майном співвласників ОСББ.

Спільне майно — що це?

Усі власники квартир і нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.

Згідно із ч. 2 ст. 382 ЦКУ, спільним майном багатоквартирного будинку, зокрема, є:

  • приміщення загального користування (у т.ч. допоміжні);
  • несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку;
  • механічне, електричне, сантехнічне й інше обладнання всередині чи за межами будинку, яке обслуговує понад одне житлове чи нежитлове приміщення.

Отже, сантехнічне й інше обладнання, до якого можна віднести й водопровідні труби в підвалі багатоповерхівки, є спільним майном співвласників багатоквартирного будинку.

Як розпоряджаються спільним майном?

Керуючись ч. 9 ст. 10 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. № 2866-III (далі — Закон про ОСББ), до виключної компетенції загальних зборів співвласників належить, зокрема:

  • затвердження статуту об’єднання, унесення змін до нього;
  • питання про використання спільного майна;
  • затвердження кошторису, балансу об’єднання та річного звіту;
  • визначення обмежень на користування спільним майном.

Таким чином, співвласники багатоквартирного будинку на загальних зборах можуть прийняти рішення щодо можливості використання та доцільності реалізації спільного майна.

Доходи ОСББ — що включають?

Перелік видів коштів ОСББ визначає ст. 21 Закону про ОСББ. Тож цей перелік включає:

  • кошти та майно, що надходять для забезпечення потреб основної діяльності об’єднання;
  • доходи від діяльності заснованих об’єднанням юросіб, що спрямовуються на виконання статутних цілей об’єднання;
  • кошти, отримані з інших джерел, що спрямовуються на виконання статутних цілей об’єднання.

Отже, ОСББ може використовувати кошти, отримані для забезпечення основної діяльності, якщо вони спрямовуються на виконання статутних цілей ОСББ.

На що можна витратити дохід, отриманий від реалізації металобрухту?

Як уже мовилося, об’єкт обкладення податком на прибуток не виникає, якщо такі кошти спрямовані на виконання статутних цілей об’єднання (ч. 1 ст. 7 Закону про ОСББ). Їх визначають у статуті об’єднання, який складають відповідно до Типового статуту об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Держкомунгоспу від 27.08.2003 р. № 141 (далі — Типовий статут).

У статуті ОСББ, зокрема, має бути визначено таке:

  • джерела фінансування, порядок використання майна та коштів об’єднання;
  • порядок прийняття кошторису, створення та використання фондів об’єднання, включаючи резервні, а також порядок оплати спільних витрат.

Якщо проаналізувати норми п. 5 р. IV Типового статуту, то кошти об’єднання, включаючи кошти ремонтного, резервного фондів, витрачаються правлінням згідно з кошторисами, затвердженими загальними зборами співвласників, й окремими рішеннями загальних зборів співвласників.

Кошторис ОСББ повинен передбачати такі статті витрат, як:

  • витрати на утримання та ремонт спільного майна;
  • витрати на оплату комунальних й інших послуг;
  • витрати фондів об’єднання;
  • інші витрати.

Але рішенням загальних зборів співвласників можуть уточнюватися статті й напрями витрат.

Зверніть увагу! ОСББ, як і інші неприбуткові організації, може використовувати отримані доходи в межах статутної діяльності на виплати за цивільно-правовими договорами учасникам і членам організації, на оплату праці працівників і нарахування єдиного соціального внеску, — якщо ці витрати є фінансуванням на своє утримання (див. лист ДФС від 19.01.2017 р. № 1027/6/99-99-15-02-02-15).

Таким чином, якщо ОСББ є неприбутковою організацією (усі вимоги, визначені пп. 133.4.1 ПКУ, виконані), а дохід, отриманий від реалізації металобрухту, спрямований на витрати, передбачені статутом об’єднання (оплата праці, нарахування ЄСВ, утримання й обслуговування, ремонт багатоквартирного будинку, прибирання території тощо), то податок на прибуток не сплачується.

Світлана ЛІСТРОВА,

експерт

Категорія: Новини | Додав: isemko (06.03.2017)
Переглядів: 586 | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
ВВЕРХ